.:: تخت سلیمان | بناهای تاریخی - باستانی | ایران در یک نگاه ::.
نگاه يک در ايران بازگشت به صفحه اصلی صفحه اصلی درباره سايت تماس با ما English بازگشت به صفحه اصلی English
به ترتیب عکس
تخت سلیمان
دوشنبه، 1 مهرماه 1387 | توسط:
تخت سلیمان

حوطه باستانی تخت سليمان در آذربايجان، به مساحت 74 کيلومتر مربع چهارمين اثر تاريخي است که در سال 1382 در فهرست آثار جهاني يونسكو به ثبت رسيد. اين محوطه تاريخي يادگاري از دوران ساساني است. آن زمان كه سه آتشكده بسيار مهم در ايران وجود داشت و اكنون تنها آثاري از آتشكده آذر گشسب به جاي مانده و با نام تخت سليمان خوانده مي شود. اين آتشكده از نظر مسايل اعتقادي، باورهاي ديني و نقشي كه در حيات سياسي و اجتماعي دوران ساسانيان داشت از اهميت بسياري برخوردار بود و نماد اقتدار حكومت ساسانيان محسوب مي شد. به ويژه پس از جنبش مزدكيان و شكل گيري آن، خسرو انوشيروان به عمران و آبادي اين آتشكده با عنوان عامل وحدت ملي و يكسان سازي دين كشوري توجه ويژه اي كرد.

Takhte-Soleyman-2.jpg
مجموعه آثار باستاني تخت سليمان وسيع ترين تاسيسات مذهبي واجتماعي دوره ساساني است كه تاكنون شناسايي و از زير خاك بيرون آورده شده است بقاياي آثار معماري اين محوطه متعلق به يكي از بزرگترين نمادهاي مذهبي، سياسي و فرهنگي اواخر دوره ساساني در قرن 6 م بشمار مي آيد. بطوريكه نقش تخت سليمان براي حكومت ساسانيان همانند تخت جمشيد است براي هخامنشيان . بعد از زوال حكومت ساساني وپذيرش دين اسلام توسط ايرانيان، اين مجموعه عظيم كه در جنگهاي ايران و روم در زمان خسرو پرويز بشدت آسيب ديده بود، ديگر رمق تجديد حيات نيافت، اما تا قرن 4 ﻫ .ق تعداد اندكي از معتقدان آئين زرتشت در اين محل اسكان داشته و آتشكده نيز در مقياس كوچكتري مورد استفاده بوده، در زمان حكومت آباقاخان مغول با انجام تعميرات وسيع و چشمگير و احداث بناهاي جديد، از اين مكان مدتي بعنوان پايتخت تابستاني و تفرجگاه استفاده مي شود، بعدا" نيز محل مذكور توسط عامه مردم بصورت شهركي كم اهميت با مشاغل متنوع تا قرن 11 ﻫ.ق. ادامه حيات ميدهد.
takhte-soleyman2.jpg

نوشته در حال تکمیل است

لینک ثابت | 5246 بازديد
نظرات (6)

به نظر من اطلاعات مختصر ومفيد بود.ممنون از مديدريت سايت از اين اطلاعات راجع به خوزشتان وكوه اتش هم مطلب بگذاري.
با تشكر.

تخت سلیمان عشقه

عکسهایی جدید ار رندان سلیمان بفرستید و کو ه طویله و کوه بلقیس

زنده باد زادگاهم.

سلام خیلی قشنگ بود من دانشجوی معماری هستم و برای پروژه ی درس انسان طبیعت معماری از مطالبتون استفاده کردم ممنون موفق باشید عکس ها و مطالب رو بیشتر کنید کمه!

خوبه ولی عکس های جدید اضافه بشه عالی می شه

ثبت نظر شما
(اگر بار نخست است که می‌خواهید نظر خود را ثبت کنید، باید توجه داشته باشید که نظر شما پس از تایید مدیریت سایت، منتشر خواهد شد. از صبر شما سپاسگزاریم.)
تبلیغات
Tarkhis.net Tarkhis.net Shaar.com Totena.com